رشد ۳۰ درصدی گردشگران ایرانی ارمنستان در دو سال گذشته

۱۳۹۶/۰۸/۱۷

رشد ۳۰ درصدی گردشگران ایرانی ارمنستان در دو سال گذشته

تهران – ایرنا – دوستی مردم ایران و ارمنستان تاریخی هزاران ساله دارد، در دو سال گذشته با توجه به برداشته شدن روادید، رفت و آمد مردم دوطرف آسان تر شده است و طبق آمارهای ارمنستان، حضور ایرانی ها دراین کشور تنها در دو سال گذشته رشد ۳۰ درصدی داشته است.

 

 

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پس از استقلال ارمنستان در سال ۱۹۹۱ میلادی یعنی ۲۶ سال قبل و به رسمیت شناخته شدن آن از سوی جمهوری اسلامی ایران، روابط دیپلماتیک بین دو کشور آغاز شد.

پس از برقراری روابط میان ایران و ارمنستان، مسئولان دو کشور پل شناوری بر رودخانه ارس که دو کشور را به هم وصل می کرد احداث کردند و اولین گردشگران ایرانی از طریق همین پل وارد ارمنستان شدند، پلی که در نتیجه توسعه هر چه بیشتر روابط ایران و ارمنستان، مستحکمتر هم شد.

 

**روند افزایش تعداد گردشگران ایرانی به ارمنستان

خانم’ زارمینا زیتونسیان’ رییس کمیته ملی گردشگری ارمنستان در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا با اشاره به این که میزان سفر گردشگران ایرانی به ارمنستان در ۱۵ سال گذشته رشد چشمگیری داشته است، می گوید: ‘پس از استقلال ارمنستان، سالانه حدود هفت تا هشت هزار ایرانی به کشورمان سفر می کردند، اما از سال ۲۰۱۰ به این سو، این میزان رفته رفته افزایش یافت’.

وی با تاکید بر این که دو سال قبل تعداد گردشگران ایرانی به ارمنستان سالانه به بیش از ۱۴۰ هزار نفر رسید، افزود:’در سال گذشته میلادی ۱۹۰ هزار ایرانی به ارمنستان مسافرت کردند.

طبق گزارش سازمان آمار ملی ارمنستان میزان سفر گردشگران ایرانی به این کشور تنها در دو سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است.

**نقش گردشگران ایرانی در توسعه اقتصادی ارمنستان

آمارهای رسمی در ارمنستان حکایت از آن دارد که سهم ایرانیان در صنعت گردشگری ارمنستان ۳۲ درصد است.

گردشگران ایرانی هم اکنون در توسعه صنعت گردشگری ارمنستان مقام دوم را پس از گردشگران روس در اختیار دارند و آمریکا در جایگاه سوم قرار گرفته است.

‘مخاک آبرسیان’ رییس معاونت گردشگری وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان درباره میزان درآمد کسب شده از گردشگران ایرانی می گوید: ‘بر اساس آمارها هر ایرانی گردشگر در ارمنستان در طول ۱۰ روز به طور متوسط ۱۶۰۰ دلار هزینه می کند’.

خانم ‘زارمینا زیتونسیان’ رییس کمیته ملی گردشگری ارمنستان نیز ضمن مهم شمردن نقش گردشگران ایرانی در رشد اقتصادی ارمنستان می گوید: ‘شبکه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی مختلف هم اکنون مشغول جذب گردشگران ایرانی به ارمنستان هستند، از طرفی در منطقه مرزی ارمنستان با ایران مرکز اطلاع رسانی به صورت شبانه روزی به ایرانیان اطلاعات لازم را درباره ارمنستان به زبان فارسی ارائه می دهد’.

وی افزود: ‘بر اساس هماهنگی های انجام شده با پلیس و وزارت بهداشت ارمنستان از مرز ایران و ارمنستان تا شهر ایروان (پایتخت ارمنستان) خودروهای پلیس و آمبولانس برای راهنمایی و امدادرسانی به گردشگران ایرانی مستقر هستند’.

سفرهای زمینی ایرانیان به ارمنستان به وسیله اتوبوس و خودروهای شخصی صورت می گیرد. پنج شرکت اتوبوسرانی ایرانی هم اکنون در این زمینه مشغول فعالیت هستند و روزانه بطور میانگین پنج سفر زمینی با اتوبوس در این مسیر انجام می شود که در برخی از زمان های سال این میزان به روزانه تا ۲۰ سفر می رسد.

در عین حال هفته ای ۹ پرواز از ایران به ارمنستان به وسیله هواپیمایی های ‘آسمان’ و ‘ماهان’ صورت می گیرد.این پروازها در برخی از زمان های سال از جمله ایام نوروز به هفته ای حدود ۷۰ پرواز می رسد.

**دلایل سفر ایرانیان به ارمنستان

ارمنستان کشور کوچک و زیبایی در منطقه قفقاز جنوبی است که در همسایگی ایران، ترکیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان قرار دارد و با حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع مساحت، تنها سه و نیم میلیون نفر جمعیت دارد.

این کشور به دلیل داشتن تاریخی قدیمی دارای جذابیت های گردشگری بسیاری است، وجود معبدی از دوران پرستش میترا و کلیساهایی مربوط به قرن چهارم میلادی به عنوان اولین کشور رسمی مسیحی، طبیعت زیبا و مراکز خرید، هتل ها و رستوران های بیشمار و از طرفی دسترسی آسان مسافر به نقاط مختلف کشور بخاطر مساحت کوچکش با مردمی خونگرم و مهمان پذیر که هنوز دچار ماشین زدگی نشده اند، باعث جذب گردشگران به ارمنستان می شود.

سفر به ارمنستان برای گردشگران ایرانی دلایل دیگری نیز دارد، مثل هم مرز بودن دو کشور که کاهش هزینه های سفر را در پی دارد.

از سویی عواملی همچون وجود مشترکات فرهنگی بین دو ملت و حضور جامعه ارمنی در ایران به عنوان یک جامعه محبوب، نقش مهمی در جذب گردشگران ایرانی به ارمنستان دارد.

در عین حال هوای پاک و آرامش موجود در ارمنستان ساکنان شهرهای بزرگی چون تهران را به این کشور می کشاند.

حسین ارجمند که می گوید تاکنون چهار بار به ارمنستان سفر کرده است در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا درباره دلایل سفرش به این کشور می گوید: ‘ارمنی ها مانند ما مهربان و مهمان نواز هستند، از طرفی ارمنستان کشور نسبتا ارزانی برای گردشگران ایرانی است و مهم تر از همه ضریب امنیت در ارمنستان بالا است و مسافر در این کشور احساس آرامش می کند’.

به گفته شاهین مرادی گردشگر ایرانی دیگری ‘خدمات در شهر ایروان برای گردشگران عالی است و این امر باعث می شود تا من هر سال به ارمنستان سفر کنم’.

سید کاظم سجادی سفیر کشورمان در ارمنستان اجرایی شدن تفاهم لغو روادید میان ایران و ارمنستان را در افزایش گردشگران ایرانی به ارمنستان و برعکس مهم می داند، یادداشت تفاهمی که در ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان اجرایی شد و اتباع دو کشور برای ورود به خاک یکدیگر نیاز به ویزا ندارند.

وی تصریح کرد: ‘لغو روادید میان ایران و ارمنستان عامل بسیار موثری در راستای گسترش روابط دو کشور از جمله توسعه گردشگری است’.

آرتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان در تهران نیز چندی قبل اعلام کرد که پس از لغو روادید میان ایران و ارمنستان، تعداد گردشگران ایرانی به ارمنستان ۳۰ درصد افزایش یافته است.

**مشکلات گردشگران ایرانی در ارمنستان

با این وجود گردشگران ایرانی دارای مشکلاتی در ارمنستان هستند، مشکلاتی که اغلب متوجه مسافران زمینی می شود.

نخستین مشکل این دسته از مسافران مسیری است که از ‘مقری’ شهر هم مرز ایران تا ایروان به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر امتداد می یابد،مسیر کوهستانی پرپیچ و خم و کم عرض با شیب های تند و گاهی با دست انداز که در برخی گردنه ها هم از حفاظ جاده و علایم رانندگی خبری نیست، امری که کاهش ضریب ایمنی مسافر را در پی دارد.

مرادی گردشگر ایرانی درباره مشکلات مسافران ایرانی در ارمنستان می گوید: ‘جاده ارمنستان افتضاح است، مسافران هم در گمرک ارمنستان و هم ایران بسیار معطل می شوند و طرز برخورد پلیس ارمنستان با خودروهای ایرانی خیلی بد است’.

وی افزود: ‘در این مسیر هیچ تابلوی راهنمایی و رانندگی نیست، اما پلیس راننده ها را بخاطر سرعت غیر مجاز جریمه می کند’.

وی می گوید: ‘البته در شهر ایروان وضع فرق می کند و در آنجا مشکل خاصی وجود ندارد’.

ارجمند دیگر گردشگر ایرانی نظر دیگری دارد.

به گفته وی ارمنستان هم اکنون خدمات خیلی خوبی به مسافران ارائه می کند و هیچگونه مشکلی در ارتباط با معطلی در مرز و برخورد بد پلیس مشاهده نکرده است.

او در عین حال اضافه می کند:’مسئولان ارمنستانی باید در پایانه مرزی این کشور سرویس بهداشتی و خدمات بهتری در اختیار مسافران قرار دهند’.

نامناسب بودن جاده ارمنستان را شاید بیشتر از هر کسی رانندگان اتوبوس های مسافربری حس می کنند، افرادی که دست کم، هفته ای سه بار از طریق این مسیر وارد ارمنستان می شوند.

‘جشمید بری’ که ۴۰ سال است به عنوان راننده اتوبوس، جاده ها را در می نوردد و هم اکنون در مسیر تهران-ایروان کار می کند از بدی جاده ارمنستان گلگی می کند و می گوید: ‘مدارا می کنم، سعی می کنم مسافر زیاد احساس ناراحتی نکند و ماشین صدمه نبیند’.

وقتی از او می پرسم که با این اوصاف چرا این مسیر را به عنوان راننده انتخاب نموده؟چنین جواب می دهد:’امنیت برای راننده از هر چیزی مهم تر است،بخاطر امنیت موجود در ارمنستان این مسیر را انتخاب کرده ام، در پنج سال گذشته حتا یک بار هم مشکلی در این ارتباط برای من به وجود نیامده است’.

از دیگر مشکلات مسافران ایرانی در ارمنستان مشکل کمبود مواد غذایی از جمله گوشت حلال است، این در حالی است که در ارمنستان سه کشتارگاه بزرگ حلال با مدیریت ایرانیان وجود دارد، اما گوشتی که در این کشتارگاه ها ذبح می شود عمدتا به ایران به عنوان محصول صادراتی ارسال می شود.

نداشتن اطلاعات کافی از قوانین ارمنستان یکی دیگر از دلایل بوجود آمدن برخی مشکلات برای مسافران ایرانی است.

بطورمثال بر اساس قوانین ارمنستان ورود داروی مسکن از جمله شربت و قرص های کدئین دار به این کشور ممنوع است، این گونه داروها در این کشور جزو مواد مخدر محسوب می شوند و مسافر در صورت به همراه داشتن آن بازداشت می شود، موضوعی که بسیاری از گردشگران ایرانی از آن بی اطلاع هستند.

 

 

نارینه که عروس یک خانواده ی ایرانی است می گوید مادرشوهرش که ۸۵ سال سن دارد بدلیل همراه داشتن قرص خواب آوری به اسم ‘آل پرا زولام’ موقع ورود به ارمنستان حدود دو ماه توسط ماموران پلیس این کشور بازجویی شد و فقط بدلیل داشتن سن بالا زندانی نشد.

 

 

**راهکارهای حل مشکلات گردشگران ایرانی

با ‘مخاک آبرسیان’ رییس معاونت گردشگری وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان در باره بدی وضع جاده به گفت وگو پرداختم.

وی گفت که این جاده در چارچوب احداث بزرگراه شمال-جنوب در حال بازسازی است و اظهار امیدواری کرد که ظرف دو تا سه سال آینده مراحل اجرایی این طرح به پایان برسد.

بزرگراه شمال-جنوب که از مرز ایران و ارمنستان تا بنادر دریای سیاه در گرجستان به طول ۵۵۶ کیلومتر و با همکاری بانک توسعه آسیایی احداث می شود نه تنها تردد خودروها را از مرز ایران تا شهر ایروان پایتخت ارمنستان راحت تر خواهد کرد بلکه باعث خواهد شد تا مسافت این راه از هشت ساعت به چهار ساعت بدلیل احداث دو تونل بزرگ و هشت تونل کوچک در این مسیر کاهش یابد.

به گفته مقامات ارمنستانی این بزرگراه که بخشی از آن احداث شده، قرار است تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی مورد بهره برداری قرار گیرد.

موضوع تهیه مواد غذایی حلال برای مسافران ایرانی مسلمان را با امیل تاراسیان معاون وزیر توسعه اقتصادی ارمنستان در میان گذاشتم، وی می گوید: ‘قرار است بزودی دفتر حلال ایران در چند شهر ارمنستان افتتاح تا نیازهای گردشگران ایرانی در این زمینه تامین شود’.

وی گفت:’این دفاتر نقش مهمی در تسریع روند تولید محصولات حلال در ارمنستان ایفا خواهند کرد’.

این در حالی است که وارتان هاروطونیان رییس کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان چندی قبل اعلام کرد که به منظور شفاف ‌سازی تشریفات گمرکی، اجتناب از تکرار و تسهیل حمل و نقل بار و مسافر، تفاهم‌نامه ای میان گمرک ایران و ارمنستان امضاء شده که اجرایی‌شدن آن سبب خواهد شد در مدت کوتاهی به اصل یک پنجره واحد و استفاده مشترک از پایانه‌های مرزی دو کشور دست پیدا کنیم.

**اقدامات انجام شده به منظور تامین رفاه مسافران ایرانی در ارمنستان

-در دو سه سال اخیر مسئولان ایرانی و ارمنستانی به منظور تامین رفاه مسافران ایرانی در ارمنستان اقدامات موثری انجام داده اند که بخشی از آنها اجرایی شده اند و بخشی دیگر مراحل اجرایی شدن را طی می کنند. این اقدامات عبارتند از:

 

۱-لغو رژیم روادید میان ایران و ارمنستان

۲- امکان تردد خودرو میان ایران و ارمنستان بدون نیاز به اخذ مجوز و رفت و آمد بدون دریافت وجه تضمین و حق خاک

۳-همکاری بین شرکت های بیمه دو کشور به منظور استفاده اتباع و گردشگران ایرانی از خدمات بیمه

۴- اطلاع‌رسانی ضوابط گمرکی هر دو کشور در سایت‌های رسمی و در پایانه‌های مرزی دو کشور بصورت تابلو

 

همکاری های ایران و ارمنستان دربخش های اقتصادی و فرهنگی روز به روز افزایش می یابد و هم اکنون دو کشور در جهت توسعه همکاری های گردشگری و حل مشکلات در این حوزه تلاش می کنند، اما واقعیت این است که میزان گردشگران ایرانی به ارمنستان با میزان گردشگران ارمنی به ایران قابل مقایسه نیست.

آرمینه زیتونسیان رئیس کمیته ملی گردشگری وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان با اشاره به این که هدف اصلی همکاری های گردشگری دو کشور، افزایش گردشگران به صورت دوجانبه است، می گوید: ‘در ارمنستان متاسفانه اطلاعات کمی درباره تفریحگاه ها، جاذبه های گردشگری، آداب و سنن و همچنین گردشگری سلامت ایران دارند،بر این اساس مسئولان ارمنی حوزه گردشگری باید به طرق مختلف با جاذبه های گردشگری ایران بیشتر آشنا شوند و این اطلاعات را در اختیار شهروندان ارمنستانی قرار دهند’.

با توجه به سخنان این مقام ارمنستانی به نظر می رسد برای توسعه همکاری های دو جانبه گردشگری و بازگشت سرمایه ای که از طریق گردشگران ایرانی روانه ارمنستان می شود، مسئولان و آژانس های مسافرتی کشورمان باید به طور جدی در جهت جذب گردشگران ارمنی به ایران و توسعه همکاری با مراکز گردشگری ارمنستان تلاش کنند و در گام نخست ایران را به ارمنیان بشناسانند.

برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های گردشگری مشترک، برپایی دیدارهای مستمر مدیران تورهای دو کشور، تهیه فیلم و ایجاد شبکه های اینترنتی و انتشار بروشورهای تبلیغاتی به زبان ارمنی به منظور معرفی جاذبه های گردشگری ایران به مردم ارمنستان می تواند در شناخت آنان از کشورمان موثر باشد، شناختی که نه تنها همکاری در حوزه گردشگری میان دو کشور را گسترش می دهد، بلکه باعث ایجاد اشتغال می شود.