ایران و ارمنستان توسعه همکاری های پارلمانی را بررسی کردند

۱۳۹۶/۰۸/۱۲

ایران و ارمنستان توسعه همکاری های پارلمانی را بررسی کردند

 

مسکو -ایرنا – توسعه همکاری های پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در دیدار سید کاظم سجادی سفیر کشورمان در ایروان و آرا بابلویان رئیس مجلس ملی ارمنستان مورد بررسی و تاکید قرار گرفت.

 

 

به گزارش روز جمعه ایرنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان اعلام کرد: سید کاظم سجادی سفیر کشورمان در ایروان امروز با آرا بابلویان رئیس مجلس ملی ارمنستان دیدار و دو طرف پیرامون توسعه همکاری های پارلمانی بین مجالس دو کشور و مشارکت مجالس در فعال روابط بین ایران و ارمنستان در حوزه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مذاکره کردند.
سجادی در این دیدار بر ضرورت فعال سازی گروههای دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان و تماس میان کمیسیون های مختلف مجالس دو کشور و نقش برجسته این مراکز در ارائه راهکارهای مناسب جهت توسعه مناسبات همه جانبه میان دو کشور تاکید کرد.
سفیر ایران با اشاره به لزوم ارتقای روابط اقتصادی دوجانبه،ایفای نقش سازنده مجالس برای توسعه روابط اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را خواستار شد.
آرا بابلویان آرا بابلویان رئیس مجلس ملی ارمنستان نیز با استقبال از توسعه همکاری ها میان مجالس دو کشور و پیشنهادات سفیر ایران گفت: با توجه به اصلاحات قانون اساسی و نقش برجسته مجلس در سیستم مدیریتی جدید، مجلس ارمنستان نقش خاص خود را در توسعه روابط بین دو کشور ایفا خواهد کرد و جمهوری اسلامی ایران در این برنامه ریزی ها جایگاه ویژه ای دارد.
رئیس مجلس ملی ارمنستان با استقبال از دعوت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر به ایران اعلام کرد که در اولین فرصت ممکن هماهنگی لازم برای انجام این سفر را انجام خواهند داد.
بابلویان به اهمیت همکاری های دو کشور در موضوع های ترانزیت گاز، حمل و نقل و توسعه همکاریهای اقتصادی اشارره کرد و گفت : دو کشور می بایستی توجه خود را به فعال تر شدن همکاری ها در بخش های مذکور تمرکز دهند.
ارمنستان با حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع مساحت و ۳ میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ ( ۱۳۷۰ ) استقلال یافت.
این کشور با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان (جمهوری خودخوانده قره‌باغ) و در جنوب با ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.