بندرعباس به هلسینکی فنلاند وصل می شود/ ثبات و توسعه مناسبات منطقه ای در صدر برنامه های دولت است

۱۳۹۶/۰۸/۱۲

بندرعباس به هلسینکی فنلاند وصل می شود/ ثبات و توسعه مناسبات منطقه ای در صدر برنامه های دولت است

تهران- ایرنا- معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری، اتصال ریلی سواحل ایران تا اروپا را از برنامه های دولت دوازدهم برشمرد و گفت: درباره این طرح که در نهایت بندرعباس در منطقه خلیج فارس را به هلسینکی فنلاند متصل می کند، با رهبران کشورهای مسیر و از جمله فنلاند مذاکره شده است.

 

 

به گزارش روز جمعه ایرنا، پرویز اسماعیلی در بازدید از بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با حضور در غرفه خبرگزاری جمهوری اسلامی، افزود: توسعه ارتباطات ریلی و تنوع بخشی به کرویدورهای ریلی از خلیج فارس تا کشورهای شرقی و غربی سواحل خزر، از برنامه های دولت تدبیر و امید است که در همین راستا مذاکراتی با رهبران کشورهای مسیر، از جمله در حاشیه سازمان ملل و یا در سفر آنها به تهران درباره اتصال ریلی بندرعباس- هلسینکی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در این طرح اتصال ریلی از مسیر ایران به سمت جمهوری آذربایجان و از آنجا به گرجستان تا شرق اروپا و مقصد نهایی، هلسینکی فنلاند خواهد بود که البته با اجرای آن، خط ارتباط ریلی ایران به روسیه و کشورهایی واقع در شمال خزر نیز ایجاد می شود.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری گفت: بر این اساس ما قادریم انتقال کالاها و مناسبات تجاری مان را با اوراسیا و شرق اروپا توسعه دهیم و اروپایی ها هم می توانند از طریق ایران ارتباط ریلی با آب های گرم منطقه خلیج فارس داشته باشند که این اقدام موجب توسعه ارتباطات منطقه ای خواهد شد.
اسماعیلی یادآور شد: در آغاز دولت تدبیر و امید و در شرق کشور، دومین کریدور مهم ریلی علاوه بر مسیر سرخس، از حاشیه خزر و از منطقه اینچه برون، ایران را به ترکمنستان و قزاقستان تا چین وصل کرد و با توجه به اینکه ظرفیت انتقال بار این خط حدود ۹۰ میلیون تن بار در سال است، راه اندازی آن به رونق ارتباطات و تجارت در منطقه کمک زیادی می کند.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: دولت ایجاد همین کریدور را در بخش های غربی کشور با همسایگان شمالی نیز پیگیری می کند که تکمیل خط ریلی رشت آستارا و از آنجا اتصال به راه آهن جمهوری آدربایجان به مشارکت باکو در همین راستا است.
وی ادامه داد: بر اساس صحبتهای رئیس جمهوری آذربایجان در حاشیه اجلاس اخیر سه جانبه تهران، مراحل نهایی سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری آن کشور در مسیر رشت – آستارا طی شده و پس از امضای قرارداد، به زودی عملیات احداث این خط نیز شروع می شود.
معاون ارتباطات ریاست جمهوری با اشاره به اجلاس سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان که چهارشنبه گذشته در تهران برگزار شد، گفت: اولین اجلاس سه جانبه رهبران سیاسی ایران، روسیه و آذربایجان، سال گذشته در باکو برگزار شد و برگزاری موفق دومین اجلاس به میزبانی تهران، نشانگر توسعه روابط ایران با کشورهای منطقه در دولت یازدهم و دوازدهم است.
اسماعیلی افزود: آمار سفرهای رئیس جمهوری یا میزبانی رئیس جمهوری کشورمان از همتایان خارجی، نشان می دهد که حدود ۷۰ درصد این دیدارها مربوط به کشورهای همسایه است و این یعنی، توسعه مناسبات منطقه ای در صدر برنامه های دولت یازدهم و دوازدهم قرار دارد.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: برای مثال، ولادیمیر پوتین دو روز قبل گفت که در سال ۲۰۱۶، سطح مبادلات تجاری ایران و روسیه ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است و یا الهام علی اف گفت که حجم مبادلات ایران و جمهوری آذربایجان در همان دوره نیز ۶۶ درصد افزایش یافته که این نشان دهنده توسعه روابط با همسایگان است.
وی گفت: اما فراتر از روابط دوجانبه، موضوعی که به جد مورد تاکید دکتر روحانی در حوزه سیاست خارجی بوده است، تکمیل روابط دو جانبه از طریق همکاریها و یا پیمانهای چند جانبه برای توزیع امکانات و ظرفیت های همکاری در کل وسعت جغرافیایی منطقه است.

بندرعباس به هلسینکی فنلاند وصل می شود
اسماعیلی با بیان اینکه ابتکار دولت در حوزه های سیاسی و به ویژه ایجاد ثبات و مبارزه با تروریسم هم در حال ثمر دادن است، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه، نشست آستانه که با محوریت بررسی موضوعات سوریه پایه گذاری شد و ایران، نقش اساسی در آن ایفا کرد، اکنون نتایج خود را در عرصه منطقه و بین الملل نشان داده است، درحالیکه قبل از آن تعداد زیادی از کشورهای جهان، نشست هایی برای بررسی و حل موضوع سوریه برگزار کردند و موفق نشدند ولی اجلاس آستانه با حضور ایران، مرحله به مرحله اثر بخشید و الان در مسیر پایان تروریسم در سوریه و فرایند سیاسی برای ایجاد یک اوضاع با ثبات در سوریه است.
معاون ارتباطات ریاست جمهوری تصریح کرد: دیپلماسی نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه، اثرگذار و ثمربخش بوده است و در نتیجه این دیپلماسی، یک نیروی وحشی تروریستی مانند داعش که می توانست با ثروت های هنگفت زیر زمینی و انرژی و نفت، روزی در کنار ما (مرزهای ایران) دو دولت تشکیل دهد، امروز شاهد ریشه کنی آن هستیم.
به گزارش ایرنا، بیست و سومین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها پنجم آبان در مصلای امام خمینی (ره) تهران آغاز به کار کرده و امروز، ۱۲ آبان به کار خود پایان می دهد.

بندرعباس به هلسینکی فنلاند وصل می شود/ ثبات و توسعه مناسبات منطقه ای در صدر برنامه های دولت است.