رئیس جمهوری آذربایجان: بازسازی خط ریلی باکو- آستارا از برنامه های سال ۲۰۱۸است

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

رئیس جمهوری آذربایجان: بازسازی خط ریلی باکو- آستارا از برنامه های سال ۲۰۱۸است

باکو – ایرنا – رئیس جمهوری آذربایجان با تاکید بر تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب، گفت: در سال ۲۰۱۸ باید به تدریج در جهت بازسازی و ترمیم خطوط ریلی مسیر باکو – یالاما ( مرز روسیه ) و باکو – آستارا اقدام کنیم .

 

به گزارش ایرنا به نقل از سایت ریاست جمهوری آذربایجان، الهام علی اف، روز پنجشنبه در جلسه هیات دولت در خصوص برنامه های سال جدید میلادی، اظهار داشت: جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۷میلادی گام های مهمی در زمینه تکمیل دالان شمال – جنوب برداشته و وظایفی را که در مورد تکمیل این دالان داشت اجرا کرده و خط ریلی جدید تا مرز جمهوری اسلامی ایران احداث کرده است .

وی افزود: در قالب تکمیل این دالان بین المللی ، همچنین پل ریلی جدید در مرز مشترک دو کشور احداث شده می باشد و جمهوری آذربایجان آماده ارایه کمک در زمینه اجرای کل این طرح است .

الهام علی اف گفت: انتظار داریم از طریق دالان بین المللی شمال – جنوب، ترانزیت بار در این مسیر افزایش یابد ، بنا براین باید در راستای تکمیل خطوط ریلی در داخل کشور اقدام کنیم تا قطارها بتوانند با سرعت لازم حرکت کنند .

رئیس جمهوری آذربایجان تصریح کرد : در برنامه سرمایه گذاری سال ۲۰۱۸ میلادی بازسازی و ترمیم خط ریلی «باکو – یالاما» پیش بینی شده است و در خصوص بازسازی خط ریلی باکو – آستارا و به خصوص تغییر مسیر این خط آهن در بخش های نزدیک به ساحل دریای خزر در خاک جمهوری آذربایجان اقدام خواهد شد .

به گزارش ایرنا ، طول خط ریلی در مسیر شمال – جنوب در خاک جمهوری آذربایجان ۵۱۱ کیلومتر می باشد که ۲۰۷ کیلومتر آن مربوط به باکو – یالاما ( مرز روسیه ) و مابقی آن نیز خط ریلی باکو – آستارا است که البته طول آن هم ۳۲۳ کیلومتر اعلام شده است.

۱۴۰ کیلومتر از خط آهن ۳۲۳ کیلومتری باکو – آستارا دو خطه و برقی شده است و ظرفیت روزانه حرکت ۵۰ قطار را دارد . با توجه به اینکه این خط ریلی باکو – آستارا در زمان حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی احداث شده است ، با گذشت زمان نیاز به بازسازی دارد.

از سوی دیگر این خطوط ریلی از اراضی شهرستان های نزدیک به مرز ایران مانند جلیل آباد ، ماسالی ، لنکران و آستارا و نزدیک به ساحل دریا و در برخی بخش ها هم حتی از لب دریا می گذرد ، به همین دلیل برای تامین ایمنی ، سرعت قطارها محدود تعیین شده است .

دولت جمهوری آذربایجان، به دلیل ظرفیت های گردشگری شهری جنوبی این کشور ، قصد دارد، مسیر خط ریلی باکو – آستارا که از ساحل دریا می گذرد را تغییر داده و از ساحل دور تر کند ، تا در آینده طرح های گردشگری در ساحل دریا خزر اجرا شود .

 

**سال ۲۰۱۸ میلادی سال جمهوری دموکراتیک آذربایجان اعلام شد

الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان سال ۲۰۱۸ میلادی را سال جمهوری دموکراتیک آذربایجان اعلام کرد و گفت : امسال یکصدمین سالگرد استقلال جمهوری آذربایجان است و یکصد سال پیش برای نخستین بار در جهان اسلام ، نظام جمهوری دموکراتیک در آذربایجان تاسیس شد .

علی اف تاسیس نخستین نظام جمهوری در اوایل قرن بیستم میلادی در جهان اسلام را برای مردم جمهوری آذربایجان مایه افتخار خواند و گفت ، برقراری جمهوری دموکراتیک آذربایجان در سال ۱۹۱۸ میلادی و عمر دو ساله آن یک رویداد تاریخی بود .

وی افزود: جمهوری آذربایجان ، وارث جمهوری دموکراتیک آذربایجان است و به تمام ارزش های دموکراتیک آن جمهوری پایبند هستیم و در خصوص حفظ این ارزش ها تلاش می کنیم .

به گفته الهام علی اف در سال ۲۰۱۸ میلادی دررابطه با یکصدمین سالگرد جمهوری دموکراتیک آذربایجان برنامه های مختلف در داخل و خارج از کشور برگزار خواهد شد.

گفتنی است که در پی فروپاشی امپراتوری روسیه بر اثر انقلاب ماه فوریه سال ۱۹۱۷میلادی ، اقوام در قلمروی این امپراتوری از جمله اقوام ساکن منطقه قفقاز جنوبی برای تاسیس دولت مستقل خود اقدام کردند .

در ماه می سال ۱۹۱۸ سه جمهوری تازه استقلال یافته از جمله جمهوری دموکراتیک آذربایجان ، جمهوری ارمنستان و جمهوری گرجستان در منطقه قفقاز جنوبی تاسیس شد و دو سال دوام یافت .

الهام علی اف در جلسه هیات دولت ،شاخص های فعالیت های اقتصادی سال ۲۰۱۷ میلادی جمهوری آذربایجان را مثبت ارزیابی کرد و گفت : در سال گذشته ذخایر ارز جمهوری آذربایجان ۴٫۵ میلیارد دلار افزایش یافته و مجموع ذخایر ارزی به ۴۲ میلیارد دلار رسیده است .

وی افزود: در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۴٫۶ میلیارد دلار در اقتصاد جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری شده که بیانگر علاقه فعالان اقتصادی خارجی و محلی برای سرمایه گذاری در اقتصاد کشورمان است .

رئیس جمهوری آذربایجان: بازسازی خط ریلی باکو- آستارا از برنامه های سال ۲۰۱۸است

اخبار گرجستان