دادگاهی در تفلیس میخائیل ساآکاشویلی را به سه سال زندان محکوم کرد

۱۳۹۶/۱۰/۱۵

باکو – ایرنا – دادگاه شهر تفلیس میخائیل ساآکاشویلی رئیس جمهوری سابق گرجستان را بصورت غیابی محاکمه و او را به سه سال زندان محکوم کرد .

 

به گزارش خبرگزاری روز جمعه ‘ آپسنی ‘ گرجستان ، «گئورگی آروادزه» قاضی دادگاه شهر تفلیس، روزگذشته ساآکاوشیلی را که در حال حاضر در اوکراین بسر می برد، در رابطه پرونده قتل «ساندرو گیرگولیانی» کارمند یک بانک در تفلیس متهم شناخت .

سا ندرو گیرگولیانی کارمند یکی از بانک های تفلیس در سال ۲۰۰۶ میلادی و در دوره ریاست جمهوری ساآکاشویلی کشته شد که قتل وی هیاهوی سیاسی در آن دوره در گرجستان در پی داشت .

در قتل این کارمند بانک، هرچند چند افسر وزارت کشور گرجستان را نیز متهم شناخته شدند ولی گروه های دفاع از حقوق بشر این کشور و نزدیکان مقتول مدعی بر دخالت مقامات بلندپایه وزارت کشور در این حادثه بودند .

بنا به پرونده رسیدگی شده از سوی دادگاه شهر تفلیس ، سااکاشویلی در آن دوره بدون در نظر گرفتن موضع کمیسیون دولتی عفو ، عاملان قتل ساندرو گیرگولیانی را عفو کرده بود .

ساآکاشویلی حکم دادگاه شهر تفلیس صادره در غیبت وی را غیر قانونی و مغایر با قوانین بین المللی عنوان کرد .

وی افزود: محاکمه رئیس جمهوری بخاطر استفاده از حق عفو که هیچ محدودیتی ندارد ، حاکی از سیاسی بودن حکم دادگاه است .

میخائیل سااکاشویلی سیاستمدار غربگرا در سال ۲۰۰۳ میلادی در پی انقلاب مخملی که بر اثر آن ادوارد شواردنادزه رییس جمهوری وقت گرجستان و از سیاستمداران کهنه کار شوروی سابق برکنار شد ، در این کشور به قدرت رسید .

وی در سال ۲۰۱۳ میلادی و با پیروزی حزب ‘ رویای گرچستان ‘ در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ، گرجستان را ترک و با درآمدن به تابعیت اوکراین فعالیت های سیاسی خود را در این کشور ادامه داد .

این سیاستمدار غربگرا در ماه می سال ۲۰۱۵ میلادی فرمانداری ایالت اودسای اوکراین را بر عهده داشت ولی بدلیل مخالفت شدید با دولت فعلی کی یف در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ از سمت خود استعفا کرد.

وی در حال حاضر از مخالفان سرسخت دولت گرجستان و دولت اوکراین به شمار می رود و اخیرا چند تظاهرات گسترده علیه دولت اوکراین در کی یف برپا کرده است .

اخبار گرجستان

ایرنا