روابط سیاسی گرجستان و روسیه همچنان در وضعیت بن بست است

۱۳۹۶/۱۰/۰۸

روابط سیاسی گرجستان و روسیه همچنان در وضعیت بن بست است

باکو – ایرنا – نماینده ویژه نخست وزیر گرحستان در امورروسیه گفت: متاسفانه روابط سیاسی تفلیس ومسکوهمچنان در وضعیت بن بست قرار دارد،با این حال ما علاقمند به خروج از وضعیت موجود و پیدا کردن راهی برای برقراری ارتباط هستیم.

 

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری ‘ آپسنی ‘ گرجستان ، « زوراب آباشیدزه » در مصاحبه با روزنامه ‘ ایزوستیا’ روسیه افزود : کشورما از نظر اقتصادی برای از سرگیری روابط بازرگانی و فعال شدن زیر ساخت های حمل و نقل میان دوکشور گام های مهمی برداشته است .

وی افزود: تعداد سفرهای گردشگری از روسیه به گرجستان بیش از پیش افزایش یافته است و در سال جاری میلادی بیش از یک میلیون شهروند روسی بدون ویزا به گرجستان سفر کرده اند .

وی ابراز امیدواری کرد ، در سال آینده میلادی پیشرفتی در روابط سیاسی گرجستان و روسیه ایجاد شود.

به گزارش ایرنا، روابط تفلیس و مسکو در پی انقلاب مخملی سال ۲۰۰۳ میلادی که بر اثر آن ادوارد شواردنادزه رییس جمهوری وقت گرجستان و از سیاستمداران کهنه کار شوروی سابق برکنار و میخاییل ساآکاشویلی سیاستمدار غربگرا در این کشور به قدرت رسید ، رو به وخامت گذاشت ..

بیانیه های شدید الحن ساآکاشویلی علیه روسیه و اتهامات وارده در باره حمایت مسکو از مناطق جدایی طلب آبخازی و اوستیای جنوبی در گرجستان و نیز علاقمندی وی برای استقرار نیروهای ناتو در گرجستان به تنش در روابط دو کشور دامن زد .

دولت تفلیس در زمستان سال ۲۰۰۵ میلادی خوستار خروج بلافاصله نیروهای نظامی روسیه مستقر در زمان دولت شواردنادزه در مناطق آخالکالاکی و باتومی گرجستان شد و همزمان ساآکاشویلی قصد دولت گرجستان برای عضویت در ناتو را اعلام کرد و پارلمان این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی مصوبه ای در این زمینه نیز صادر کرد .

گرجستان در ماه ژانویه سال ۲۰۰۸ میلادی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری همه پرسی درباره موضع شهروندان گرجی نسبت به عضویت این کشور در ناتو را برگزار کرد که در آن ۷۷ درصد از شهروندان گرجستانی به عضویت گرجستان در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) رای مثبت دادند .

مسکو هر گونه تحرکات ناتو در نزدیکی مرزهای خود را تهدید برای منافع راهبردی روسیه در منطقه اعلام کرد .

تنش در روابط تفلیس و مسکو در ماه اوت سال ۲۰۰۸ میلادی به در گیری های نظامی گرجستان از یک طرف و نیروهای روسیه و مناطق تجزیه طلب آبخازی و اوستیای جنوبی از طرف دیگر منجر شد و نظامیان روسیه در جریان این درگیری ها تا ۳۰ کیلومتری تفلیس پایتخت گرجستان رسیدند .

در پی این درگیری های پنج روزه روسیه بطور رسمی استقلال اوستیای جنوبی و آبخازی را به رسمیت شناخت و گرجستان نیز روابط دیپلماتیک با روسیه را قطع کرد و به عضویت در جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع پایان داد .

پایان قدرت دولت ساآکاشویلی در سال ۲۰۱۳ میلادی و با پیروزی حزب ‘ رویای گرچستان ‘ در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ، دولت جدید تفلیس هرچند گرایش سیاسی این کشور را عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو اعلام کرده ولی سعی دارد به روابط عادی با روسیه نیز نایل شود که فعلا در رابطه با واکنش های تند مسکو نسبت به تحرکات غرب و ناتو در گرجستان پیشرفتی در این زمینه وجود ندارد .

روابط سیاسی گرجستان و روسیه همچنان در وضعیت بن بست است

اقامت گرجستان

ایرنا