همکاری ایران و ارمنستان برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد ارس و مغری

۱۳۹۶/۱۰/۰۵

مسکو – ایرنا – استاندار سیونیک ارمنستان با سفیر ایران در ایروان دردیدار بایکدیگر، راههای گسترش همکاری بین مناطق آزاد و تجاری ارس و مغری را بررسی و برلزوم اطلاع رسانی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد و تجاری ارس و مغری تاکید کردند.

 

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، سید کاظم سجادی سفیر ایران در این دیدار بر اهمیت توسعه همکاری ها بین منطقه آزاد مغری با منطقه آزاد ارس و معرفی ظرفیت ها و مشوق های لازم برای جذب سرمایه گذاری در این منطقه و چگونگی برخورداری از مزایای اتحادیه اقتصادی اورآسیا تاکید کرد.

دفتر دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در ارمنستان اعلام کرد: واهه هاکوپیان استاندار سیونیک در دیدار با سفیر ایران ضمن اشاره به عزم دولت ارمنستان برای جذب سرمایه گذاران خارجی در منطقه آزاد مغری، آمادگی خود را برای همکاری با علاقه مندان به سرمایه گذاری در این منطقه تجاری اعلام کرد.

هاکوپیان همچنین از عزم جدی دولت برای احداث جاده شمال _ جنوب و فراهم کردن بستر مناسب برای افزایش حمل و نقل زمینی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان خبر داد.

در این دیدار طرفین بر اهمیت فراهم کردن زمینه مناسب برای ارتقای همکارهای استانی و مرزی و برقراری روابط میان مناطق آزاد ارس و مغری تاکید کرده و خواستار اطلاع رسانی مناسب از سوی دفاتر جذب سرمایه گذاری دو طرف در جلفا و کاپان شدند.

در پایان این دیدار با توجه به علاقه هاکوپیان به زبان فارسی و علاقه مندی وی به راه اندازی مراکز آموزش زبان فارسی در این استان، تابلو نقاشی نفیسی که به سفارش وی توسط یکی از هنرمندان ارمنی، الفبای فارسی در آن نقاشی شده بود، به سفیر ایران اهدا شد.

ایران و ارمنستان برای همکاری در چارچوب مناطق آزاد تجاری ارس و مغری برنامه ریزی کرده اند.

محسن خادم عرب باقی سرپرست هیات ایرانی و رئیس منطقه آزاد ارس به تازگی با سوران کاریان وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان دیدار کرد و دو طرف در باره همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری دو کشور در مناطق آزاد به ویژه ارس و مغری مذاکره کردند.

منطقه آزاد مِغری در استان سیونیک ارمنستان کنار رودخانه ارس در مرز دو کشور واقع شده است و هته گذشته افتتاح شد.

ارمنستان با حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره‌باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.

همکاری ایران و ارمنستان برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد ارس و مغری

اخبار گرجستان

ایرنا