امضای تفاهمنامه همکاری دانشگاه خلیج فارس ایران با سه دانشگاه گرجستان

۱۳۹۶/۰۹/۱۱

امضای تفاهمنامه همکاری دانشگاه خلیج فارس ایران با سه دانشگاه گرجستان

باکو – ایرنا – چند تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه خلیج فارس ایران در بوشهر و سه دانشگاه گرجستان شامل دانشگاههای جاواخیشویلی (دولتی تفلیس)، گرجستان و ایلیا امضا شد .

براساس گزارش روز شنبه واحد مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، این تفاهمنامه ها ، در جریان سفرهیاتی از دانشگاه خلیج فارس ایران به ریاست عبدالمجید مصلح رئیس این دانشگاه و برای گسترش همکاری های علمی و آموزشی و با هدف برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزش و تقویت زبان فارسی و ایران شناسی برای دانشجویان دانشگاه های گرجستان طراحی شده است .

دوره های آموزشی زبان فارسی و ایران شناسی برای دانشجویان گرجی به زودی در محل دانشگاه خلیج فارس بوشهر آغاز می شود.

در جریان این سفر هیات ایرانی ضمن دیدار با روسای دانشگاه های یاد شده و بازدید از امکانات آموزشی و پژوهشی آنها آمادگی خود را برای گسترش همکاری در زمینه های مورد علاقه طرفین مانند طرح های مشترک آموزشی و پژوهشی و تبادل استاد و دانشجو، اعلام کردند.

هیات دانشگاه خلیج فارس در حاشیه برنامه های اصلی خود، در مراسم افتتاح مرکز علمی و پژوهشی ایران و گرجستان در دانشگاه بین المللی قفقاز نیز شرکت کرد.

دانشگاه دولتی تفلیس موسوم به دانشگاه جاواخیشویلی در فوریه سال ۲۱۰۸ میلادی، صد ساله خواهد شد و رشته ایران شناسی از بدو تاسیس این دانشگاه در سال ۱۹۱۸ به عنوان یکی از رشته های اصلی این دانشگاه، فعالیتهای قابل ملاحظه علمی و پژوهشی و ترجمه آثار فاخر زبان و ادب فارسی را در دستور کار خود داشته است.