افتتاح اتاق ایران در انستیتو شرق شناسی گرجستان

۱۳۹۶/۰۹/۱۰

افتتاح اتاق ایران در انستیتو شرق شناسی گرجستان

باکو – ایرنا – رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با همکاری انستیتو شرق شناسی گرجستان و به منظور بزرگداشت و تقدیر از زحمات ایرانشناس برجسته گرجی مرحوم پروفسور ماگالی تودوآ ، اتاق ایران را در ساختمان انستیتو شرق شناسی گرجستان افتتاح کرد.

 

به گزارش ایرنا از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان ،در این مراسم که شامگاه پنجشنبه برگزار شد ،گیورگی سانیکیدزه رییس این انستیتو، گفت : با این اقدام تاریخ و فرهنگ ارزشمند کشور ایران بیشتر به محققان، دانشجویان و جوانان گرجستان معرفی خواهد شد.

وی در این مراسم که پروفسور نومادی بارتایا رییس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس و برخی از محققان، ایرانشناسان، اساتید و دانشجویان گرجی حضور داشتند ، اظهار داشت : ایرانشناسان مطرح و بنامی در گرجستان وجود داشته و این خود گواه روابط ریشه دار دو کشور در طول تاریخ بوده و نقش ایران در فرهنگ این منطقه انکار ناپذیر است.

مجتبی کامران فرد رایزن فرهنگی کشورمان نیز در این مراسم گفت :روابط فرهنگی و ادبی دو کشور سابقه چند هزار ساله و چنین رابطه ای شاید بین هیچ یک از کشورهای منطقه وجود ندارد و پیشینه گر تاریخی نشان از نزدیکی دو کشور در عرصه های مردم شناسی و اجتماعی است .

رایزن فرهنگی کشورمان اظهار امیدواری کرد که با حمایت این مرکز بزودی شاهد تعمیق روابط در زمینه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خواهیم بود.

وی در پایان گفت: خوشبختانه تقاضا و انگیزه لازم بین مسئولان فرهنگی دو کشور برای توسعه همکاریها وجود دارد و پیشینه تمدنی دو کشور ایجاب می کند بیش از پیش اشتراکات فرهنگی مورد توجه قرار بگیرد تا شاهد رشد و توسعه ظرفیتهای موجود و در نتیجه ارتقاء توان علمی گردد و در این مسیر رایزنی فرهنگی مصمم و با تمام امکانات در خدمت جامعه دانشگاهی گرجستان خواهد بود.

انستیتو شرق‏شناسی در سال ۱۹۶۰م توسط آکادمیسین گیورگی تسرتلی تاسیس شد و در سال ۱۹۷۳ به نام وی نامگذاری شد.

در سال ۲۰۱۰ این موسسه به دانشگاه دولتی ایلیا ملحق شد.

برنامه های اصلی این انستیتو، تحقیق در مورد مسائل زبان شناسی شرقی، تاریخ مردم شرق، ادبیات و فرهنگ، روابط فرهنگی گرجستان با کشورهای شرقی و همچنین مطالعه فرآیندهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی معاصر، تحقیق مسائل ژئوپلیتیکی کشورهای قفقاز و خاورمیانه در زمینه فرآیندهای منطقه ای و جهانی است .