همایش بین المللی جاده بزرگ ابریشم در تفلیس آغاز به کار کرد

۱۳۹۶/۰۹/۰۷

همایش بین المللی جاده بزرگ ابریشم در تفلیس آغاز به کار کرد

باکو – ایرنا – همایش بین المللی جاده بزرگ ابریشم روز سه شنبه با حضور نزدیک به دو هزار نماینده از ۶۰ کشور در تفلیس پایتخت گرجستان آغاز به کار کرد .

 

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتینک ، در این همایش بین المللی که از سوی وزارت اقتصاد گرجستان برگزار می شود ، نخست وزیران و وزرای حوزه های اقتصادی برخی کشورهای خارجی و نیز مسوولان و نمایندگان نزدیک به ۵۰۰ شرکت مختلف حضور دارند .

« گئورگی کویریکاشویلی » نخست وزیر گرجستان در آیین گشایش این همایش ، با اشاره به موقعیت مهم گرجستان در تقاطع غرب و شرق، براهمیت مشارکت این کشور در احیای جاده بزرگ ابریشم تاکید کرد .

وی افزود: فرایند تعمیق ارتباط قابل اعتماد میان قاره ها که در این همایش شکل ملموسی به خود می گیرد، برای گرجستان فرصت بسیار بزرگ و مغتنمی خواهد بود .

نخست وزیر گرجستان گفت: احیای جاده بزرگ ابریشم که از سوی رییس جمهوری چین تحت عنوان ‘یک نوار و یک راه ‘ معرفی شده است، به پنج اصل عمده از جمله صلح ، رفاه ، باز بودن و نوآوری و ارتباط تمدن ها مبتنی است و گفت و گوی فعال در بخش عمومی و خصوصی را ایجاب می کند .

نخست وزیر گرجستان با اشاره به این که گرجستان برای دومین بار میزبانی همایش بین المللی جاده بزرگ ابریشم را بر عهده گرفته است، ابراز امیدواری کرد: این همایش به تعمیق گفت و گو و همکاری کمک کند .

بر اساس این گزارش، وزارت اقتصاد گرجستان نیز برگزاری همایش بین المللی جاده بزرگ ابریشم را فرصت مناسب برای تعمیق ارتباط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی میان آسیا و اروپا عنوان کرده است .

راه کارهای کمک به توسعه بازرگانی ، تجارت الکترونیک ، زیرساخت های حمل و نقل در منطقه ، تقویت ارتباط بین منطقه ای در حوزه های انرژی و سرمایه گذاری از جمله موضوعات مورد مذاکره این همایش بین المللی دو روزه است .

نخستین همایش بین المللی جاده بزرگ ابریشم در سال ۲۰۱۵ میلادی در تفلیس برگزار شده بود .

همایش بین المللی جاده بزرگ ابریشم در تفلیس آغاز به کار کرد